Oprawa książek dla początkujących: Oprawa grzebieniowa

Udostępnij:

Oprawa grzebieniowa, znana również jako oprawa Cerlox lub Surelox, jest bardzo popularną metodą oprawy prac poligraficznych. Podobnie jak w przypadku oprawy spiralnej, polega ona na wprowadzeniu plastikowego grzbietu w otwory wycięte wzdłuż krawędzi papieru i okładki.

Cechą wyróżniającą oprawę grzebieniową jest sposób wykonania grzbietu, który umożliwia łatwą wymianę lub usunięcie stron. To sprawia, że oprawa grzebieniowa jest idealnym rozwiązaniem dla książek referencyjnych, książek kucharskich, raportów biznesowych, przewodników i innych materiałów. Następnie przeanalizujemy, jak działa ta metoda oprawy i jakie korzyści może przynieść w przypadku kolejnych wydruków.

Powiązane: Jaka metoda oprawy książek jest odpowiednia dla Twojego projektu?

Proces oprawy grzebieniowej

Do oprawy grzebieniowej używa się cylindrycznego plastikowego grzbietu z wieloma krzywymi zębami, które utrzymują strony książki razem. Każdy ząbek wzdłuż grzebienia jest wstępnie uformowany w kształt zamkniętego pierścienia; podobnie jak sprężyna, ale z grubszymi ząbkami. Każdy z tych zębów ma również niewielką siłę naciągu. Są one na tyle elastyczne, że można je rozprostować, ale na tyle mocne, że wracają do okrągłego kształtu. Ta elastyczność jest kluczowa dla procesu wiązania. Aby lepiej zrozumieć to pojęcie, przyjrzyjmy się, w jaki sposób odbywa się oprawa grzebieniowa.

Podczas oprawy grzebieniowej książki zakrzywione zęby są rozchylane i wkładane w prostokątne szczeliny wycięte wzdłuż krawędzi okładki i stron książki. Gdy strony i okładka znajdą się na swoim miejscu, napięcie na grzbiecie zostaje zwolnione i wraca on do swojego pierwotnego kształtu. W ten sposób powstaje bezpieczna oprawa książki, która utrzymuje wszystkie strony razem, pozwalając jednocześnie na ich swobodne obracanie.

Powiązane: Jak wybrać papier do następnego zlecenia druku

Zalety oprawy grzebieniowej

Jedną z głównych zalet oprawy grzebieniowej jest to, że pozwala ona na trzymanie książki otwartej bez użycia rąk. Z tego powodu jest to świetna opcja do oprawy książek kucharskich, przewodników naukowych, podręczników lub innych książek, do których można sięgnąć, gdy ręce są zajęte innymi czynnościami.

Inną zaletą oprawy grzebieniowej jest możliwość stosunkowo łatwego dodawania i usuwania stron książki. Wystarczy otworzyć grzbiet, wyjąć wybraną stronę, wkleić nową i ponownie zamknąć grzbiet. Grzebienie plastikowe są dostępne w różnych rozmiarach, dzięki czemu można je stosować do książek o różnej grubości.

Jeśli zastanawiasz się, czy wybrać oprawę grzebieniową czy spiralną, weź pod uwagę, że dzięki większej powierzchni grzbietu grzebieniowego można drukować bezpośrednio na jego plastikowej powierzchni, co nie jest możliwe w przypadku oprawy spiralnej. Oprawa grzebieniowa pozwala również na łatwiejsze dodawanie i usuwanie stron niż w przypadku oprawy spiralnej. Jednak książka oprawiona w spirale może się otwierać w pełnym zakresie 360 stopni, podczas gdy książka oprawiona grzebieniowo tylko w zakresie 180 stopni.

Nadal nie jesteś pewien, czy jest to technika oprawy książki, której potrzebujesz do następnego zadania drukowania? Skontaktuj się z ekspertami ds. druku w firmie Ironmark, aby uzyskać porady, których szukasz. Pomogą Ci oni dokładnie rozważyć opcje i zdecydować, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza.

Socialmedia

Warte uwagi

What's My Password?" | Jak...

Zmagasz się z uporządkowaniem haseł swojego zespołu? Nie jesteś jedyny! Bez obaw: istnieje wiele narzędzi online, które pomogą utrzymać aktualne i bezpieczne hasła firmowe i klientów. Bo...