Papier powlekany i niepowlekany: Kiedy używać (lub nie używać) każdego z nich

Udostępnij:

Pracujesz nad broszurą, pamfletem lub innym materiałem do druku, ale nie masz pojęcia o właściwym doborze papieru? Jeśli próbujesz dokonać wyboru pomiędzy papierem powlekanym a niepowlekanym, sprawy mogą stać się nieco skomplikowane, jeśli nie wiesz, co oferuje każdy rodzaj papieru. Znajomość cech charakterystycznych papieru powlekanego i niepowlekanego jest kluczowym punktem wyjścia dla Twojego projektu, oto co powinieneś wiedzieć.

Papier powlekany

Papier powlekany jest wytwarzany podczas produkcji z dodatkową warstwą, która sprawia, że papier jest mniej porowaty. Ma on glinę lub powłokę polimerową nałożoną na jedną lub obie strony papieru, co sprawia, że jest on odblaskowy. W przypadku stosowania w druku, papier powlekany prezentuje ostrzejsze i jaśniejsze obrazy lub projekty, ponieważ wchłania mniej atramentu. Papier powlekany jest odporny na zabrudzenia, wilgoć i zużycie, dzięki czemu wydrukowane dzieło będzie wyglądało wyraziście i profesjonalnie przez dłuższy czas niż w przypadku papieru niepowlekanego. Należy pamiętać, że na papierze powlekanym trudniej jest pisać piórem lub ołówkiem. Ponieważ papier powlekany wchłania mniej atramentu, jest idealny do stosowania technik wykończeniowych, takich jak lakierowanie zalewowe lub punktowe.

Powiązane: 6 unikalnych rodzajów papieru, których pożąda Twój marketing!

Istnieją różne rodzaje papieru powlekanego:

  1. Papier powlekany z połyskiem
  • Charakteryzuje się wysokim połyskiem i świetnie nadaje się do projektów o wysokim kontraście. Posiada również szerszą gamę kolorów niż inne papiery. Jest to idealny papier do materiałów marketingowych i magazynów, w których używa się wielu kolorowych obrazów lub projektów. Błyszcząca powłoka tego papieru sprawia, że kolorowe obrazy są bardziej wyraziste dzięki większej głębi nasycenia kolorów. Należy jednak pamiętać, że jest on podatny na odblaski, co może utrudniać czytanie tekstu.
Papier powlekany matowo
  • Mniejszy połysk niż w przypadku papieru powlekanego z połyskiem i mniejsze odblaski. Powierzchnia jest gładka, co sprzyja wysokiej jakości reprodukcji obrazu podstawowego. To połączenie sprawia, że papier z matową powłoką doskonale nadaje się do drukowania projektów, w których zarówno obrazy, jak i tekst są ważne dla czytelności.
Papier powlekany matowo
  • Podobny do papieru matowego, ale mniej błyszczący niż papier z powłoką błyszczącą. Papier z powłoką matową jest lżejszy niż inne materiały powlekane, ale nadaje się do poprawy wyglądu projektów graficznych w wydrukach, takich jak czasopisma i kalendarze.
Papier powlekany (Cast-Coated) / papier o wysokim połysku
  • Mocno powlekany, superbłyszczący papier o najwyższej jakości. Jeśli chcesz uniknąć odblasków, wybierz raczej papier z powłoką matową niż z powłoką odlewaną, ponieważ papier z powłoką odlewaną jest wysoce refleksyjny. Ponadto papier powlekany jest podatny na pęknięcia z powodu ciężkiej powłoki i nie nadaje się do druków wymagających składania. W porównaniu z innymi materiałami powlekanymi, papier powlekany jest znacznie trudniejszy w obróbce i droższy.
Powiązane: Planowanie stronicowania dla broszur, broszur i czasopism

Papier niepowlekany

Papier niepowlekany wchłania farbę drukarską, ponieważ jego powierzchnia jest bardziej porowata i podczas produkcji nie dodano do niej powłoki z gliny. Powierzchnia ma bardziej naturalną i szorstką teksturę, ponieważ włókna drzewne są bardziej odsłonięte, a zatem nie ma tak gładkiej powierzchni jak papier powlekany. Tekstura dodaje papierowi charakteru i wygląda bardziej "tradycyjnie" niż nowoczesny papier powlekany. Kolory mogą wydawać się ciemniejsze na papierze niepowlekanym niż na powlekanym, a obrazy są mniej ostre. Papier niepowlekany pochłania więcej atramentu, przez co obrazy mogą wydawać się rozmyte, a krawędzie obrazów mogą być mniej wyraźne.

Powiązane: Tekstura wpływa na postrzeganie

Rozważ niektóre z tych korzyści oferowanych przez papier niepowlekany:

  • Chłonność papieru niepowlekanego sprawia, że jest on doskonałym rozwiązaniem do pisania ołówkiem lub długopisem.
  • Brak błyszczącego wykończenia papieru powlekanego sprawia, że niepowlekana powierzchnia i większa wyrazistość ułatwiają czytanie dużych ilości drukowanego tekstu.
  • Grawerowanie z wykorzystaniem wytłoczonych kształtów lub wzorów wytłaczanych folią jest łatwiejsze do wykonania przy pracy z papierem niepowlekanym.
  • Papier niepowlekany sprawdza się w przypadku drukowania, które ma na celu przekazanie informacji o elegancji i wyrafinowaniu lub eleganckim wyglądzie.
  • Papier niepowlekany to nie tylko opcja atrakcyjna ekonomicznie, ale również estetycznie.

Pomyśl o papierze niepowlekanym jako o papierze codziennego użytku, przeznaczonym do ogólnego użytku biurowego i domowego. Papier niepowlekany świetnie nadaje się do broszur o nieruchomościach, menu w restauracjach, formularzy i arkuszy, papeterii firmowej (kart telefonicznych, faktur, papieru firmowego i kopert itp.) oraz broszur, które wymagają klasycznego lub eleganckiego wyglądu.

Powiązane: Ile kosztują broszury

Wybór pomiędzy papierem powlekanym a niepowlekanym może sprowadzać się do celu drukowania. Każdy z nich oferuje inne korzyści i lepiej nadaje się do konkretnych zadań drukowania. Znajomość cech każdego papieru może pomóc w dokonaniu najlepszego wyboru dla danego zadania drukowania. Eksperci ds. druku z firmy Ironmark mogą również pomóc w razie potrzeby - wystarczy skontaktować się z nami już dziś, a my upewnimy się, że uzyskasz właściwy materiał do następnego projektu drukowania.

Socialmedia

Warte uwagi

Usługi drukarni internetowej

Obecnie zdecydowana większość działań reklamowych realizowanych jest w powiązaniu z internetem. Nadal oczywiście mamy materiały reklamowe tradycyjne, które również cieszą się...